Už se vám stalo, že jste si něco přáli a ono se vám to splnilo, ale pozdě? Nebo když se to splnilo tak jste zjistili, že to vlastně ani nechcete? Anebo chcete, ale trochu jinak nebo s někým jiným?

Co když vám řeknu, že plnění vašich přání a tužeb hodně závisí na temnější části vás, která chce, abyste se cítili určitým způsobem, a přitáhne přesně to, s čím vy rezonujete. A většinou ta temná strana neboli stín jde přes potěšení, které si my sami zakazujeme.

Například takový typ hodný holky sní o hodném princi, ale ve svém nitru touží po vzrušujícím nebezpečí, které si ale sama sobě zakazuje a které by s tím hodným chlapcem nezažila, jenomže její touha je tak silná, že si přece jen přitáhne do života motorkáře, se kterým to nebezpečí zažívat bude a zároveň se s ním bude i trápit, protože on na ní nebude tak hodný, jak by býval ten “princ”. A to její trápení, to je důsledek její zakázaný touhy, to je její stín.

Jak ale poznat svou temnější stranu? Jsou to ty místa, kde jste sami sebou. Většinou jsou to momenty, kdy vás nikdo nevidí, a vy nepřemýšlíte, jak byste měli vypadat nebo co si o vás jiní pomyslí. Jsou to ty místa, kde jste ve své síle. A často jsou to místa, která jsou ve vás potlačená, která jste si zakázali z nějakého důvodu možná v dětství či v dospívání, nebo v době, kdy jste ještě nebyli ve své plné síle a zároveň tam byl někdo, kdo byl v tu chvíli silnější než vy, měl určitou moc nad vámi a svým chováním či gestem vám pomohl část sebe někam “schovat”. Třeba jste se chovali pro své okolí “nepatřičným” způsobem, a pak jste si řekli: “Aha, tak tohle je po něj, pro ni, pro ně moc” a tak jste se zmenšili do toho, co bylo pro ostatní přijatelné. Nebo jste zapřeli něco, co máte rádi, protože to také pro někoho nebylo tak úplně vhodné a tak jste to v sobě popřeli, a opět jste si řekli: “Ne tohle nejsem já” a udělali jste z toho, co máte rádi něco špatného.

Ve všech případech, kdy člověk potlačí určitou část ze sebe, ztratí tak něco ze své přirozenosti, tím pádem ztrácí část své síly. Protože když popíráte a potlačujete sebe sama a to co máte rádi, děláte z toho něco temného a vaše síla směřuje právě tam, do toho “temna”. Čím více svých částí člověk popře, tím více se stává smutnější a vlastně také unavenější. Je to jako když se člověk tomu světu rezignovaně odevzdává. Někdo pak tráví svůj život koukáním na televizi, aby odpoutal svou pozornost od sebe a necítil, někdo se naučí brát drogy či jiné povzbudivé látky, aby mu bylo dobře a aby se nastartoval, a někdo zas může dělat usilovně jógu a hrát super zdravý životní styl, aby to všechno přerazil. A třeba jen stačí si přiznat svůj stín, podívat se co tím vlastně zakrýváme a říct si: “Dobře, dnes jsem prostě unavený a nebudu hrát na okolí divadlo.”

Naše přání nám plní obě naše strany, světla i tmavá, ale už asi tušíte, která je ta silnější… temná, protože to potlačený v nás má vždy tu největší sílu. A nemyslíte, že nevědět o své straně, která je tak silná, je docela nebezpečné? Nebylo by vhodné se s ní seznámit a třeba naopak s ní spolupracovat a využívat k věcem, které vy chcete?

Zjistěte, jaké jsou vaše temné touhy. Napište si seznam toho, co skrýváte před světem a dovolte si všechny tyto věci pojmenovat. Udělejte si takový list vašeho temného ” JÁ”, potom ho třeba spalte, když nechcete, aby ho nikdo jiný viděl. Důležité je, že vy to o sobě vědět budete a poznáte tak: “Aha! Tak tohle jsem já a tohle jsem potlačoval/a..” A příště až si budete něco přát, podívejte se, zda to není v rozporu s vaším temnějším “já”.

Nebo se na sebe zkuste podívat jako do zrcadla, ale skrze povrch rovnou do své duše. Pokud se na sebe budete dívat z venku a jen z pohledu myšlenek a hlavy, tak budete posuzovat, co je dobré a co zas není, co jste vy a co už byste rozhodně neměli být vy. Takto se nikdo přijmout nedokáže a ve finále akorát zkolabuje, skončí někde na drogách nebo v nějakém nešťastném partnerském vztahu nebo v čemkoli jiném co nefunguje. Pokud se ale na sebe podíváte nejen zvenku ale i zevnitř, do vnitřního zrcadla, najednou nejenže spatříte sebe ale vy se sebe i dotknete zevnitř, úplně se propojíte se všemi svými části a najednou vyrostete do toho svého celku, protože ty kousky sebe, které byly oddělené a roztroušené najednou posbíráte a spojíte dohromady a najednou všechnu svoji sílu máte zpět u sebe, zpět ve svých rukou. A co následuje potom?  Začnete se hrozně smát, protože vám dojde, že to jste opravdu vy a že vůbec nikoho nepotřebujete, protože jste se konečně přijali se vším všudy, a najednou ten stín už není stínem, ale jen to co jste vytáhli na světlo a zvědomili to. A věřte mi, že když přijmete svůj stín, svou temnou stranu, když přijmete tu část sebe, kterou jste tak dlouho odmítali, začnete najednou zažívat spousty radosti ve svém životě.